Wszystkie wpisy, których autorem jest admin

Upał – jak przetrwać w mieszkanu

Końca upałów tego lata nie widać, więc może się przydać parę wskazówek przetrwania we własnym mieszkaniu bez klimatyzacji:

 • wietrzymy w nocy i nad ranem
 • osłaniamy z zewnątrz okna przed nagrzewaniem (mało kto ma obecnie okiennice żaluzjowe lub zwykłe, częściej spotyka się rolety przeciwwłamaniowe, które niestety nagrzewają się) – doraźne metody opisuję na ilustracjach.
 • wychodzimy rano, wieczorem i w nocy.
 • schładzamy się chłodną kąpielą nawet kilka razy dziennie (aby nie marnować wody możemy nie spuszczać jej z wanny – i tak będzie czysciejsza niż w publicznym basenie)
 • bardzo dużo pijemy i uzupełniamy minerały tracone z potem (przepis na tradycyjny izotonik zamieszczam na ilustracji). Bardzo dobre są także kompoty ze swieżych owoców przygotowane wieczorem ze świeżych owoców lub przez rozcieńczenie wekowanego. Niezastąpiona jest serwatka, jogurty i kefiry oraz wszelkie kwaszonki, żury, domowe piwo i kwas chlebowy.
 • w ciągu dnia z rozwagą włączamy grzejące urządzenia typu odkurzacz, pralka (zwłaszcza pranie w wysokich temperaturach), zmywarka, konsola do gier, telewizor, komputer. Lodówki nie wietrzymy, bo wówczas agregat jeszcze mocniej nagrzewa otoczenie.
 • gotujemy krótko i raczej dania jednogarnkowe, nie rozgrzewamy piekarnika.
 • solidne ciepłe dania jemy na śniadania i kolacje
 • robimy lekką przepierkę w chłodnej wodzie (możemy potraktować ją jak zabawę i zająć tak nawet małe dzieci), a schnące pranie nieco obniży temperaturę.
 • oczywiście przyda się w domu zapas jedzenia i picia
 • w zamrażarce możemy przygotować blok lodu do zeskrobywania na granitę
 • przydaje się mokra szmatka na karku i szyi by krew lepiej dopływała do mózgu a także schładzała nasz procesor bez zyzyka przeziębienia zatok

 

IMG_3731 copy_tekst IMG_3825 copy_tekst DSC_9670 copy_tekst

włoszczyzna wekowana

Zamieszczam sprawdzony przepis na włoszczyznę na zimę lub ciężkie czasy. Bardzo przydaje się także, kiedy nie ma czasu na bieganie po świeżą lub trzeba w mieszkaniu przechować większy zakup od rolnika ekologicznego.

wloszczyzna 3

 

Oczywiście je jest tak smaczna jak świeża, ale lepsza od suszonej lub mrożonej. Wystarczy dosypać do garnka zielonej soczewicy, kaszy jęczmiennej i wkroić ziemniaki i mamy pyszny krupnik 🙂

Nie jestem pewna co do ilości soli – ostatnio przyrządzałam ją parę lata temu i jeszcze mam spory zapas.

woda wekowana

 

W jaki sposób przygotować w warunkach domowych wodę do picia o długim okresie przydatności do spożycia.

woda zawekowana
woda zawekowana

UWAGA! DUŻE NIEBEZPIECZEŃSTWO POPARZENIA!

ZADANIA TEGO NIGDY NIE POWIERZAMY DZIECIOM I OSOBOM O SŁABEJ KOORDYNACJI RUCHOWEJ ORAZ MAŁEJ SILE RĄK.

 

Najprostszym sposobem jest zawekowanie wody w szklanych butelkach z metalowymi nakrętkami z „guzikiem bezpieczeństwa”, czyli takimi jak miniaturowe zakrętki do słoików.

 

Już na etapie kupowania soku w sklepie warto zwrócić uwagę, czy nakrętka nie jest zdeformowana (uderzona, zgnieciona itp) oraz czy środek pokrywki na pewno jest wklęśnięty. Jeżeli jest wypukły, to nigdy nie kupujemy takiego produktu, bo opakowanie jest nieszczelne i zawartość nie nadaje się do spożycia. Butelka nie może mieć żadnych pęknięć ani głębokich zarysowań.

 

Klej na butelce pod wpływem temperatury staje się lepiący i można się nim w nieprzyjemny sposób ubrudzić, etykieta zaś może zacząć się ślizgać w najgorszym momencie, kiedy odwracamy gorącą butelkę, więc usuwamy go albo bardzo uważamy. Klej może być wodny, wówczas nie ma z nim problemów lub syntetyczny. wówczas pomocne w usunięciu go mogą być aceton (zmywacz do paznokci), spirytus albo benzyna czy też inne rozpuszczalniki. Dobrze jest sprawdzić, czy niezamoczona etykieta dobrze odkleja się razem z klejem w temperaturze pokojowej lub po podgrzaniu suszarką albo przez nalanie do pojemnika gorącej wody z kranu (nie zamoczyć etykiety). Jeżeli schodzi, to wówczas mamy problem z głowy. Etykiety z klejem wodnym możemy zostawić lub odmoczyć wstawiając do naczynia z wodą (może być zlewozmywak. Naczyń z etykietami nigdy nie wstawiamy do zmywarki z powodu możliwości zatkania odpływu.

 

Po opróżnieniu butelki myjemy ją dokładnie, podobnie jak pokrywkę. Zagotowujemy wodę w czajniku, wlewamy do butelki najlepiej postawionej np. w salaterce, na głębokim talerzu lub tacy, by w razie pęknięcia szkła nie zalać całej kuchni wrzątkiem. pierwszym objawem pękania są słyszalne trzaski, ale podobne wydaje pękanie rozgrzanego kleju pod etykietą. Wycieramy gwint i górną krawędź szyjki do sucha ściereczką lub papierowym ręcznikiem. To ważne, by zamknięcie było szczelne. Następnie odwracamy butelkę do góry dnem trzymając ją przez rękawice kuchenne lub grubo złożoną ściereczkę uważając na bardzo gorące szkło i obserwując, czy zamknięcie jest szczelne. Jeżeli słychać syk uciekającej pary albo zaczyna pryskać spod nakrętki gorąca woda, wówczas rezygnujemy z odwracania jej. Odstawiamy i sprawdzamy przyczynę nieszczelności.

 

wekowanie wody
wekowanie wody

Jeżeli z sukcesem odwróciliśmy szczelną butelkę, to odstawiamy ją na równy blat lub tacę do wystygnięcia.

Wybrzuszenie w pokrywce powinno się wciągnąć (nawet głośno). Jeżeli nie wciągnęło się w trakcie stygnięcia, to butelka jest nieszczelna. Wodę z takiej butelki gotujemy jeszcze raz i wekujemy z użyciem innej pokrywki lub innego naczynia i pokrywki albo wykorzystujemy do celów kuchennych.

 

Następnie opisujemy datą zawekowania niezmywalnym flamastrem, długopisem, ołówkiem kopiowym lub kredką ołówkową. 

Przechowujemy w ciemnym miejscu najlepiej z dala od źródeł ciepła. 

 

Dobrym miejscem jest przestrzeń pod szafkami kuchennymi, za cokołami, przestrzenie pomiędzy szafkami a ścianami, piwnica. Trzeba pamiętać o dużym ciężarze który będą musiały wytrzymać półki oraz o niepodnoszeniu dużych kartonów jeżeli do nich schowamy butelki. Rozklejenie się dna kartonu i wypadnięcie/potłuczenie butelek nie jest miłą perspektywą.